Türkiye’de Sosyal Medya Haberleri: Sosyal Medya Yasası

Türkiye’de Sosyal Medya Haberleri: Sosyal Medya Yasası

Sosyal medya araçları, dünyada olduğu kadar Türkiye’de de çokça kullanılmaktadır. Facebook, Instagram, Twitter ve Tiktok gibi birçok sosyal medya aracı, insanların en çok kullandığı sosyal medya araçlarıdır. Türkiye’de sosyal medya haberleri geçtiğimiz aylarda hükümet tarafından yapılan bir açıklama ile büyük bir tepki gördü. Bunun nedeni ise yeni sosyal medya yasası idi.

Hükümetin çıkardığı yeni yasa ile birlikte, sosyal medya platformlarına ait şirketlerin herbiri Türkiye’de birer temsilcilik açmak zorunda bırakıldı. Bu temsilcilikler sayesinde kullanıcıların bilgilerine devletin erişebilmesi sağlanacağı için insanlar büyük tepki gösterdi.

Haberlerin yayılmasının ardından gözler teknoloji devleri Facebook ve Twitter’a çevrilse de hükümetin beklediği tepki bu şirketlerden gelmedi. Hiç bir şirket böyle bir temsilcilik açma fikrine sıcak bakmıyor.

Fikir özgürlüğü konusunda yeni yasalar çıkarmaya gayret eden hükümet, aynı zamanda kötü niyetli insanların da işlediği düşünce suçlarına müdahale etmekle uğraşıyor. Bakalım önümüzdeki günlerde sosyal medya haberleri neler söyleyecek. Yeni sosyal medya yasası uygulanacak mı?