Tiktok Vs. Instagram

Tiktok Vs. Instagram

Tiktok vs. Instagram son zamanların en ses getiren kıyaslaması olarak öne çıkıyor. Instagram, Facebook’un sahip olduğu Amerikan tabanlı bir şirket iken; Tiktok tam karşı blokta yer alan Çinli şirkete ait. Peki aradaki farklar neler? Hangi uygulama daha popüler? Hangi uygulamanın kullanıcı sayısı daha fazla?

  • Tiktok 690 milyon kullanıcıya sahipken Instagram şu anda 1 milyar kullanıcıya sahip. Fakat buna rağmen Tiktok’un son aylarda indirilme oranı, Instagram’ınkine oranla çok çok fazladır.

  • Tiktok uygulaması, kullanıcılarına özel videolar, animasyonlar ve müzikaller yapma şansı verirken; ne yazık ki Instagram’da bu özellikler yoktur.

  • Instagram, yalnızca filtreli hikayeler ve fotoğraflar paylaşılabilen bir platformdur. Bunun yanında canlı yayın da yapabilirsiniz.

  • Instagram’ın kullanıcılarının yüzde 10’u Amerika’da iken, geriye kalan kullanıcılar dünyaya dağılmıştır. Tiktok ise daha çok Çinli kullanıcıların kullandığı bir uygulamadır.

  • Tiktok ve Instagram kullanıcıları analiz edildiğinde, Instagram kullanıcı yaş ortalamasının daha yüksek olduğu görülmektedir. Buna karşın; Tiktok’u kullanan kullanıcılar genellikle ergenlik yaşındaki çocuklar olmaktadır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında; Instagram, kullanıcı sayısı ile Tiktok’u geride bırakmış bir seviyededir. Fakat son zamanlarda Tiktok’un yükselişi daha hızlı olmuştur.