Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sosyal medyanın olumsuz etkileri, özellikle son birkaç yıldır sesli bir şekilde dile getirilmeye başlandı. Sosyal medya platformları, piyasaya ilk çıktığı zamanlar insanların arkadaşlarını bulmalarına ve onlar ile sanal olarak sosyalleşmelerine yarıyordu. Fakat bugün, bu platformlara ait uygulamaların kullanım amacı tamamen değişti. Buna ek olarak; sosyal medya kullanımının, toplumda sosyolojik ve psikolojik açıdan pek çok olumsuz etkisinin olduğunu biliyoruz.

Pedagoglar, bilim insanları ve birçok sivil toplum kuruluşu, sosyal medyayanın insanlar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu ve bunun sonlandırılması gerektiğini düşünmektedir. Peki bu olumsuz etkiler nelerdir?

Sosyal Medya Kullanımının Negatif Etkileri

  • İnsanlar, sosyal medya kullanmaya başladıktan sonra birbirleri ile daha farklı bir iletişim modeli geliştirmeye başladı. Eskisine nazaran samimi olmayan ve daha bireysel bir iletişim modeli ortaya çıktı.

  • Topluma ait kültür değerleri, sosyal medya ile birlikte yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başladı.

  • Gelecekte birçok kültürel değerin tamamen ortadan kalkacağı düşünülüyor. Bu durumun da insanlık tarihinde onarılmaz yaralar bırakabileceği konuşulmaktadır.

Sosyal medyanın olumsuz etkileri, yalnızca bunlarla sınırlı olmasa da en çok bu etkiler konuşulmaktadır.