Sosyal Medya Kullanımı İçin Bir Yaş Sınırlaması Olmalı Mı?

Sosyal Medya Kullanımı İçin Bir Yaş Sınırlaması Olmalı Mı?

2000 yılından itibaren hızlanmaya başlayan dijitalleşme ile birlikte internet ortamındaki sosyal medya uygulamaları da artmaya başladı. Dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insanın yarısından fazlası sosyal medya hesaplarına sahip. 2021 yılına geldiğimizde ise sosyal medya kullanımı ile ilgili bazı tedirginlikler uzman psikologlar tarafından dile getiriliyor.

Sosyal medya uygulamalarına kayıt olunduğunda herhangi bir kimlik bilgisi kaydı ya da yaş sorgulaması yapılmıyor. Bu durum da küçük yaştaki çocukların sosyal medya ortamına kontrolsüz bir şekilde girişine neden olmaktadır. Sosyal medya kullanan birçok kötü niyetli insan olduğu bilinmektedir. Bu bir tehlike arz ederken; uzman psikologlar buna ek olarak sanal ortamın çocukların beyin gelişiminde olumsuz etkisinin olabileceğini öne sürdü.

Dijital Çocukların Sosyal Medya Kullanımı

Dijital çağın çocukları(özellikle 2000 sonrası doğumlu olanlar) doğrudan dijital ortamda büyüdüler. Bu da onların tamamen dijitalize olmasına neden oldu. Daha açık konuşmak gerekirse doğa ve gerçeklik ile bağları yok denecek kadar az.

Bu duruma dikkat çeken uzman psikolog ve pedagoglar, aile içindeki ve okuldaki eğitimin bu soruna çözüm olabileceğini de dile getiriyor. Sanal ile gerçeğin bir süre sonra ayırt edilemez bir hal alması, çocukların sosyal medya kullanımı sonrasında ortaya çıkabilir. Özellikle Instagram, Twitter ve Facebook gibi şirketlerin ise bu konuda aldığı hiç bir önlem yoktur. Bakalım ilerleyen yıllarda hükümetler bu sorun için ne gibi önlemler alacak.